Zasłony i firany do salonu - sposób na ciekawą aranżację

Zasłony i firany do salonu – sposób na ciekawą aranżację

Salon to pomieszczenie reprezentacyjne, w którym podejmujemy gości i spędzamy najwięcej czasu. Rola, jaką pełnią zasłony i firany do salonu jest nie mniej ważna od tej, jaką przypisuje się ustawionym w nim kanapom i fotelom. Zarówno jedne, jak i drugie w ogromnym stopniu wpływają na wystrój wnętrza i samopoczucie przebywających w nim osób. Odpowiednie kryteria wyboru dekoracji okiennych pomogą stworzyć przyjemne i funkcjonalne pomieszczenie.

Zasłony i firany do salonu powinny łączyć w sobie funkcję dekoracyjną z szeregiem istotnych cech, które wpływać będą na ich funkcjonalność i komfort użytkowania pomieszczenia. Zależnie od tego, ile światła naturalnego chcemy wpuścić do salonu i jak bardzo zależy nam na ochronie naszej prywatności, wybory mogą być zupełnie odmienne. Ogromne znaczenie w podejmowaniu decyzji zakupowych dotyczących dekoracji okiennych ma też wielkość pomieszczenia, jego usytuowanie względem kierunków geograficznych, ilość oraz lokalizacja okien, a także indywidualne preferencje, które mogą wynikać z chęci osiągnięcia określonych efektów wizualnych.

Zasłony i firany do salonu – określenie własnych potrzeb

Zanim zdecydujemy ostatecznie, które zasłony i firany do salonu będą najodpowiedniejsze, powinniśmy zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać we wnętrzu. Ważne są tu zarówno walory estetyczne, jak i to, jak bardzo praktyczne mają być zasłony. Decyzje najczęściej uzależnia się od lokalizacji salonu względem przebiegających w pobliżu ciągów komunikacyjnych, usytuowania działek sąsiednich, a w przypadku mieszkań w blokach, odległości od okien stojącego najbliżej budynku.

Chęć ochrony własnej prywatności i ukrycia wnętrza mieszkania przed oczami wścibskich sąsiadów lub przechodniów jest czymś zupełnie naturalnym. Często decyzje polegające na wyborze grubych, nieprzepuszczających światła zasłon oraz gęstych firan podyktowane są właśnie tymi względami. Jeśli jednak salon ma okna wychodzące na ogród, można pokusić się o to, by powiesić w nim delikatne, zwiewne firany i podobne zasłony, albo tylko jeden z tych elementów.

Styl aranżacji

Kolejnym ważnym kryterium, jakie wybierając zasłony i firany do salonu, należy wziąć po uwagę, jest styl aranżacji pomieszczenia. Warto pamiętać, że dzięki odpowiednio dobranym, korespondującym ze sobą elementom stworzymy spójne, harmonijne wnętrze.

Z tego właśnie powodu bogato zdobione i bardzo wytworne zasłony nie będą pasowały do skromnego i minimalistycznie urządzonego wnętrza, a bardzo proste, niczym niewyróżniające się firany mogą nie sprawdzić się w eleganckich i lubiących dekoracje mieszkaniach.

Światło w domu

Ogromne znaczenie dla komfortowego funkcjonowania w pomieszczeniu ma transparentność zasłon i firan. Jeśli wolimy ograniczyć ilość dostającego się do wnętrza mieszkania światła, warto pomyśleć o tkaninach słabo przepuszczalnych. Jeśli natomiast chcemy, by światło słoneczne dostawało się do wnętrza pomimo zaciągniętych zasłon, odpowiedniejsze będę delikatne i cienkie tkaniny.

Każdy z nas ma inne wymagania w stosunku do dekoracji okiennych i odmienny gust, gdy mowa o ich estetyce. Jeśli jednak będziemy kierować się powyższymi zasadami, jestem niemal pewna, że wszyscy razem i każdy z osobna odnajdzie swoje idealne zasłony i firany do salonu.

Ocena

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge