Jej wysokość lampa, czyli lampy wiszące

Jej wysokość lampa, czyli lampy wiszące

Oświetlenie ogólne w pomieszczeniu ma za zadanie dostarczyć tyle rozproszonego światła, by dobrze doświetlić całe wnętrze. W takiej roli najlepiej sprawdzą się żyrandole i lampy wiszące. Aby uzmysłowić sobie, jak ważny jest wybór odpowiedniej lampy, wystarczy wspomnieć, że światło, jakiego dostarczy, w istotny sposób wpływać będzie na nasze samopoczucie, bezpieczeństwo i komfort użytkowania pomieszczenia. Lampy wiszące, zależnie od funkcji pomieszczenia, w którym mają zostać zamontowane, mogą wykazywać różne cechy. Różnić będą się też lampy, które stanowią w pomieszczeniu oświetlenie główne, od tych, którym przypisano rolę oświetlenia uzupełniającego. Czym właściwie powinny charakteryzować każde z nich? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Lampy wiszące we wnętrzach

Decydując się na zamontowanie lampy wiszącej, powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czego po niej oczekujemy. Czy będzie to światło, przy którym będziemy chcieli się zrelaksować, pracować, spożywać posiłki, czy może przyjmować gości? Czy będzie to lampa wisząca przeznaczona do gabinetu, salonu, a może pokoju dziecięcego? Jak się okazuje, wszystko to ma ogromne znaczenie.

Każde pomieszczenie przystosowane jest do wykonywania w nim różnych czynności, które z kolei wymagają światła o określonej barwie i natężeniu. Zatem temperatura barwowa światła i jego natężenie powinny być obok designu lampy najważniejszymi kryteriami wyboru.

Lampy wiszące do gabinetu, a także pokoju przeznaczonego na nauki lub pracy powinny dawać jasne i mocne światło, najlepiej o barwie zimnej lub neutralnej. Taki rodzaj oświetlenia sprzyja koncentracji i mobilizuje do pracy. W pokoju dziecięcym, sypialni i salonie zdecydowanie lepiej sprawdzi się natomiast mniej intensywne światło o ciepłej barwie.

W przypadku, jeśli pomieszczenie łączy w sobie kilka funkcji, najlepiej zamontować w nim oświetlenie główne oraz jedno lub kilka źródeł światła uzupełniającego. Dzięki temu zależnie od wykonywanej obecnie czynności, pory dnia i nastroju będzie można używać tego oświetlenia, które najlepiej odpowiada danej okoliczności.

Wysokość lampy

Dla komfortu użytkowania pomieszczenia, poza natężeniem i barwą światła, znaczenie ma też wysokość, na jakiej lampa zostanie zamontowana. Uzależnić należy ją od funkcji oświetlenia, a także metrażu i układu pomieszczenia. Im mniejsze pomieszczenie, tym niżej mogą znajdować się lampy wiszące, im większe, tym wyżej powinny być zamontowane. Zależność taka wynika z tego, że w małych pomieszczeniach lampa będzie miała do oświetlenia mniejszą przestrzeń, z kolei w dużych musi oświetlić większy metraż, a co za tym idzie więcej przedmiotów.

Oczywiście nie można popadać tu w przesadę i montować lamp zbyt nisko, ponieważ wtedy mogłyby powodować utrudnienia w poruszaniu się po pomieszczeniu, a użytkownicy prawdopodobnie zahaczaliby je, przechodząc. Jeśli z kolei zawieszone zostaną zbyt wysoko, uzyskamy niekorzystny efekt, gdzie pomieszczenie będzie wyglądało tak, jak gdyby nie było dobrze doświetlone. Montując lampy wiszące, należy zatem znaleźć taką wysokość, jaka będzie najodpowiedniejsza.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge