Taśma pakowa – jaki klej zaoferuje odpowiednie właściwości?

Solvent czy Hot-melt? A może na kleju akrylowym? Taśmy pakowe dostępne są nie tylko w różnych rozmiarach czy kolorach. Oferują odmienne właściwości w zależności od kleju, na jakim bazują. Ten zaś decyduje o tym, w jakich zastosowaniach sprawdzą się najlepiej. Do wyboru są trzy podstawowe rodzaje taśm pakowych, choć znajdziemy również te o przeznaczeniu specjalnym. Poznajmy każdą z nich.

Kleje bazujące na kauczuku

W branży transportowej, opakowaniowej, ale i w warunkach domowych, a także w każdej firmie, gdzie przynajmniej raz na jakiś czas trzeba wysłać paczkę, liczy się jakość. Jakość – pakowania, zabezpieczania, bo pakunki podróżują w różnych warunkach, a ich zawartość nie może ulec uszkodzeniu. Z tego względu wybiera się głównie taśmy pakowe, które bazują na kauczuku, a dokładniej mówiąc dwóch jego rodzajach.

Niezależnie, czy w grę wchodzi pakowanie towaru zamówionego przez Klienta, czy też oznaczanie paczki poprzez wykorzystanie możliwości, jakie dają taśmy z nadrukiem, właściwości zastosowanego kleju wpłyną na zachowanie bezpieczeństwa transportu i przechowywania pakunków.

W procesie produkcyjnym wykorzystywany może być kauczuk syntetyczny, czyli tak zwany Hot-melt. Pod tą nazwą znajdujemy taśmy pakowe. Można liczyć na wysoką elastyczność, a także temperaturę topnienia. Do tego dobrą przyczepność i łatwość odklejania. Taśmami pakowymi Hot-melt można z powodzeniem zabezpieczać kartony, ale i opakowania foliowe. Cena adekwatna do jakości, gdzie obydwa czynniki są wysoce zadowalające, decydują o częstym wyborze takiej taśmy.

Wyższa jakość, jeszcze więcej możliwości zastosowania, choć za odpowiednio wyższą cenę, to taśma pakowa, gdzie w procesie produkcyjnym wykorzystuje się kauczuk naturalny – Solvent. Naturalny składnik wpływa na doskonałe właściwości adaptacyjne taśmy. Połączenia klejone są bardzo wytrzymałe, a do tego nie tracą swojej trwałości pomimo działania wysokich temperatur.

Najtańsze taśmy akrylowe

Powszechnie dostępne, najtańsze i wciąż chętnie wybierane taśmy, to również te bazujące na kleju akrylowym. Na ich chęć stosowania wpływa głównie niska cena. Choć nie idzie w parze z oczekiwaną jakością, głównie niską wytrzymałością, do rzadkich zastosowań, bez konieczności oklejania pakunków ciężkich czy transportu w różnorodnych warunkach, może się przydać.

Taśmy pakowe do zadań specjalnych

O wybór taśmy bazującej na wytrzymałym i odpornym na różne warunki kleju trzeba zadbać w dużej mierze wtedy, gdy wybiera się taśmy pakowe, ale o specjalny zastosowaniu. Mogą to być chociażby taśmy z nadrukiem, które spełniają dodatkowe funkcje reklamowe, stają się nośnikiem informacji i mają szansę dotrzeć do wielu odbiorców, przez całą drogę od momentu zamówienia produktu, aż po jego dostarczenie do rąk osoby zainteresowanej.

To o tyle ważne, że taśma, która posiada logo czy hasło reklamowe, a być może również dane firmowe, nie spełni swoich funkcji, jeśli w trakcie transportu zostanie uszkodzona, zerwana lub ulegnie odklejeniu od pakunku. Tym bardziej nie przysporzy dobrej opinii o danej firmie.

Najlepsza taśma, czyli?

Odpowiadając na tak postawione pytanie – dobrana do potrzeb, branży, zastosowania. Pod względem wymiarów, kolorów, odporności, ewentualnego wyposażenia, które stanowi element ułatwiający korzystanie z niej, a na sam koniec wspomnianych właściwości kleju, na którym bazuje. W taki sposób dobrana z pewnością będzie spełniać swoje funkcje, zapewni należytą wytrzymałość, wydajność i również ekonomię użytkowania.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge