Sposób na przeprowadzkę

Sposób na przeprowadzkę

Zmiana miejsca zamieszkania, zwłaszcza ta, która wiąże się z przewiezieniem do nowego lokum wszystkich mebli i rzeczy osobistych, to ogromne przedsięwzięcie, wymagające od nas planowania i doskonalej organizacji. Warto przygotować się do niej odpowiednio wcześnie, by w jej dniu wszystko przebiegło bez stresu i zbędnych nerwów. O czym nie wolno nam zapomnieć?

Po ustaleniu terminu przeprowadzki warto upewnić się, że w tym konkretnym dniu znajdą się przynajmniej dwie chętne osoby do pomocy przy przenoszeniu ciężkich, wielkogabarytowych przedmiotów oraz mebli. Można też wynająć firmę przeprowadzkową, która wszystkim zajmie się za nas. Wtedy na naszych barkach spocznie już wyłącznie pakowanie. Jednak – nawet jeśli ograniczymy nasze obowiązki wyłącznie do pakowania – czy można powiedzieć, że to niewiele?

Planuj i działaj z wyprzedzeniem

Stres i pośpiech nigdy nie były dobrymi doradcami. Dotyczy to również przeprowadzki. Dlatego przygotowania do niej warto rozpocząć dużo wcześniej. Ile konkretnie? – To zależy od tego, jak wiele przedmiotów mamy do spakowania, uporządkowania oraz jak sprawnie będą przebiegały związane z tym prace. Niektórym wystarczą dwa tygodnie, inni potrzebują na to nawet kilku miesięcy. Z doświadczenia wiem, że zdecydowanie lepiej zaplanować na to więcej czasu, by nagle nie okazało się, że mamy go za mało.

Zanim przystąpimy do pakowania, powinniśmy przygotować sobie odpowiednią listę. Co należy spakować w pierwszej kolejności, a co w ostatniej, czego będziemy używać jeszcze w dniu przeprowadzki?

Pakuj z głową

Pakując meble, przedmioty codziennego użytku i rzeczy osobiste, należy je odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniem. W przeciwnym razie może się okazać, że podczas przeprowadzki ucierpi znaczna część z nich, a w nowym mieszkaniu okaże się, że starty są bardzo duże. Zarysowane meble, potłuczona porcelana, uszkodzony sprzęt RTV to tylko niektóre z konsekwencji, z jakimi możemy się spotkać. Dlatego, warto zadbać o wybór odpowiednich akcesoriów, które pozwolą zabezpieczyć przewożone przedmioty. Dostarczy ich centrum opakowań. Znajdziemy tam kartony tekturowe w różnych rozmiarach, taśmy pakowe przeznaczone do ich zaklejania, a także wiele innych materiałów do pakowania. Wśród nich bardzo ważne są wypełniacze do paczek, które chronią przed przemieszczaniem się przedmiotu i jego uszkodzeniem.

Podczas pakowania i zabezpieczania przedmiotów bardzo ważne jest właściwe dopasowanie akcesoriów do pakowania do konkretnego przedmiotu. Przykładowo elektronikę, która jest wyjątkowo wrażliwa na wstrząsy oraz drgania należy zabezpieczyć w inny sposób niż odzież albo książki.

Domowe porządki

Kiedy już przystępujemy do pakowania, powinniśmy zrobić jeszcze jedną istotną rzecz. Warto zastanowić się, czy na pewno chcemy przewozić do nowego mieszkania wszystkie nasze rzeczy. Przy okazji przeprowadzki zazwyczaj okazuje się, że na dnie szafy, w schowku albo piwnicy znajduje się mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Nie koniecznie będą to przedmioty, które wymagają wyrzucenia. Może po prostu przestaliśmy ich używać, bo nam się znudziły, zmieniliśmy się nasze zainteresowania albo zwyczajnie wyszły z mody. Takie przedmioty mogą być jednak potrzebne komu innemu. Dlatego, zamiast wyrzucać, można spróbować je sprzedać albo oddać potrzebującym.

Domowe porządki w czasie pakowania pomogą nam uniknąć przewożenia niepotrzebnych przedmiotów do nowego mieszkania. Jeżeli pozbędziemy się ich jeszcze w starym lokum, zaoszczędzimy czas potrzebny na ich pakowanie i przewożenie. Unikniemy też chaosu i bałaganu w nowym miejscu.

Przeprowadzka, choć wydaje się dużym wyzwaniem, przy odpowiedniej organizacji pracy i przemyślanym planowaniu wcale nie będzie taka straszna.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge