Przestronny mały dom, nie tylko z pomocą dużych okien

Już na etapie planowania budowy domu warto pomyśleć o tym, w jaki sposób zapewnimy dostęp światła naturalnego. Przy projektach niewielkich metrażem dobrze jest zadbać o możliwie duże okna i przeszklenia. Taki zabieg powoduje spotęgowanie efektu przestronności. To jednak nie wszystko. Wciąż przyjdzie nam korzystać ze światła sztucznego, a i nie w każdym domu mamy możliwość czy też chęć, stawiać na ogromne okna, przez które widać całe wnętrze. Tego typu projekty dla wielu osób będą za mało intymne, dlatego dziś skupiamy się na metodach oświetlania małych domów.

Z pomocą niewielkiej przestrzeni – światło

Podstawowa zasada przy oświetlaniu małych przestrzeni, to kierowanie światła w taki sposób, by uzyskać wrażenie optycznego powiększenia. W przypadku centralnego oświetlenia, które zwykle znajduje swoje miejsce na suficie, rezygnujemy zatem z żyrandoli zwisających w dół, na rzecz plafonów, które świetnie rozprowadzają światło. A jeśli już żyrandol jest konstrukcją najbardziej przypadającą nam do gustu, jego klosze powinny być otwarte, a światło skierowane ku górze.

Bardzo dużą rolę będzie odgrywać światło boczne. To ono zapewni doświetlenie schodów, kątów, zakamarków, szczelin i ciemnych przestrzeni. Zarówno przy schodach, jak i w długich korytarzach, najlepiej sprawdzają się kinkiety. Efekt optycznego powiększenia uzyskamy, jeśli światło skierujemy ku górze. Zastosowanie tego typu oświetlenia pozwala również na zachowanie doskonałych proporcji. W tym celu intensywny snop światła kierujemy na krótsze ściany. Innym rozwiązaniem są reflektorki.

W salonie i jadalni

Salon i jadalnia to zwykle jedne z największych pomieszczeń w naszych domach. Ponownie nie obejdzie się bez centralnych punktów oświetleniowych, ale za atmosferę, a nie tylko doświetlenie określonych miejsc, odpowiadać będą kinkiety. Ich rozmieszczenie, liczbę, jak i projekt dopasowujemy do aranżacji wnętrza oraz funkcji, jakie spełnia konkretny pokój.

W salonie, który jest naszym miejscem relaksu, pracy i spoczynku nocnego, warto wydzielić poszczególne strefy. Kinkiet może zawisnąć tuż nad łóżkiem. Wybierzmy dwa identyczne kinkiety, symetrycznie umieszczone po obydwu stronach kanapy lub dużego łoża. Dla zachowania atmosfery czy możliwości czytania przed snem.

W jadalni ten rodzaj oświetlenia zapewni bezpieczne i komfortowe użytkowanie wszystkich przestrzeni. Podobnie, jak i w kuchni. Włącznie z blatem roboczym, szafkami kuchennymi i miejscami, gdzie światło z punktów centralnych, nie dociera.

Łazienka

W łazience spędzamy sporo czasu na czynnościach pielęgnacyjnych. Potrzeba nam wyrazistego światła, które jednak nie będzie razić w oczy. Takiego, które wyeliminuje efekt cieni i nie zaburzy postrzegania kolorów. Aspektu szczególnie ważnego podczas wykonywania makijażu. I tutaj swoje miejsce mogą znaleźć kinkiety umieszczone po obu stronach lustra. Z mlecznym, zamkniętym kloszem i światłem skierowanym ku górze, dla optycznego podwyższenia sufitu.

Pod względem aranżacji zaś, oświetlenie dopasujemy do własnych upodobań. Nie zapominając o funkcjach, jakie spełnia oraz źródle światła, które powinno być energooszczędne.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge