Parkiet czy panele, czyli wybór podłogi do domu

Parkiet czy panele, czyli wybór podłogi do domu

Parkiet czy panele? – Przed takim wyborem stają osoby podejmujące się remontu mieszkania. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Dokonanie wyboru powinno więc opierać się na indywidualnych preferencjach inwestora i być dostosowane do sposobu i intensywności użytkowania pomieszczenia.

Podłoga we wnętrzu mieszkania może być jednym z kluczowych elementów wystroju. To od niej w dużej mierze zależy wygląd i komfort użytkowania pomieszczenia. Jednak decyzja o tym, jak powinna wyglądać i czy ma na niej zostać położony parkiet czy panele może być bardzo trudna. Aby uprościć nieco ten wybór, postanowiłam przybliżyć jedno i drugie rozwiązanie.

Parkiet ma opinię wytwornej i eleganckiej podłogi. Może się pochwalić długą i imponującą historią. Przypuszcza się, że jego początki miały miejsce już w okresie baroku. Laminowane panele są nieco młodszym produktem. Powstały w latach 70 XX wieku, kiedy to zostały opatentowane przez szwedzką firmę Perstorp. Warto poznać ich walory, zalety oraz wady, by mieć pełniejszy obraz i świadomie podjąć decyzję.

Parkiet

Parkiet wykonuje się z twardych gatunków drewna, takich jak buk, dąb, grab, klon oraz gatunków egzotycznych np. jatoba, doussie, teak, merbau. Parkiet układa się z litych fragmentów drewna, określanych deszczułkami, lamelkami lub klepkami. Montuje się na pióro i wpust lub na styk. Parkiety można podzielić na:

  • gotowe – nie wymagają dodatkowej obróbki,
  • surowe – po ułożeniu należy je jeszcze wycyklinować, polakierować i zabezpieczyć drewno.

Odpowiednio zakonserwowany parkiet może posłużyć nawet 100 lat.

Do dyspozycji inwestora pozostaje wiele rodzai i wzorów parkietów, w tym:

  • klasyczny – może być wielokrotnie odnawiany,
  • lamelowy – poleca się go szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym,
  • mozaikowy – klejony jest na siatkę lub papier i układany według ściśle określonego wzoru, może to być szachownica, jodełka, cegiełka itp.
  • przemysłowy – polecany do pomieszczeń charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu lub znaczącym obciążeniu statycznym.

Panele

Głównymi zaletami paneli jest cena, możliwość szybkiego i samodzielnego montażu oraz brak konieczności ich wykańczania, ponieważ producenci oferują panele wykończone fabrycznie.

Podobnie jak w przypadku parkietów, również panele posiadają wiele różnych rodzai:

  • panele drewniane – to połączenie walorów litego drewna z funkcjonalnością i trwałością. Zbudowane są z trzech warstw, z których wierzchnia wykonana jest z twardego drewna drzew liściastych. Ich budowa pozwala na kilkukrotne odnawianie podłogi.
  • panele laminowane – układane są bez użycia kleju, dostępne w wielu kolorach i wzorach. Zabezpieczane są specjalnym laminatem, który czyni je odpornymi na plamy, promienie UV i uszkodzenia mechaniczne. Niektóre z nich można układać na ogrzewaniu podłogowym.

Parkiet czy panele

Podejmując decyzję o tym, czy podłogę ozdobi parkiet czy panele należy pamiętać, że jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Parkiet jest przyjaznym materiałem, który we wnętrzach wygląda bardzo ekskluzywnie. Jest co prawda droższy, ale też i trwalszy. Odpowiednio pielęgnowany może służyć wiele lat. Jego dodatkowe zalety, wynikające z właściwości drewna to izolacja termiczna i akustyczna oraz możliwość regulacji wilgotności w pomieszczeniu.

Jeśli jednak w twoim przypadku w ostatecznym starciu – parkiet czy panele – zwyciężą te drugie, będziesz mógł cieszyć się podłogą za znacznie niższą cenę. Jej ogromne zalety to łatwy i szybki montaż.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge