Jak oświetlić taras. Sprawdź

Na tarasie czas płynie zupełnie inaczej, ale jak oświetlić taras, by było i praktycznie, i pięknie? To miejsce specyficzne. Wymaga dostosowanych rozwiązań, pod każdym względem. Tym bardziej, że wszystkie umieszczone tu elementy, w tym wybrane oświetlenie, będą się zmagać z rozmaitymi warunkami atmosferycznymi. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak oświetlić taras, by poruszać się bezpiecznie

Dobrze zaplanowane i odpowiednio rozmieszczone oświetlenie, nie tylko umili wieczorne chwile. To przede wszystkim bezpieczeństwo poruszania się po zmroku, jak i w porach nocnych. Poza tym światłem zewnętrznym można budować nastrój, podkreślać poszczególne elementy. Aranżację zewnętrzną czyniąc nie tylko praktyczną, ale przede wszystkim mającą charakter dekoracyjny.

Oświetlenie musi być dobrane do aranżacji tarasu. Na rynku jest na tyle duży wybór lamp zewnętrznych, iż z powodzeniem można stworzyć harmonijną aranżację rustykalną, jak i stworzyć klimat nowoczesny, gdzie wszystkie elementy współgrają ze sobą.

Zadaszony taras bardzo dobrze komponuje się z kinkietami. Z kolei w miejscu, gdzie zwykle zbierają się goście, tam gdzie tworzymy punkt centralny, można pokusić się o lampy wiszące. Takie główne źródła światła, dobrze oświetlające, ale stosunkowo subtelne.

Bardzo ważnym elementem jest dokładne oświetlenie schodów, jeśli takimi opatrzony jest nasz taras. To już nie tylko kwestia dekoracji czy tworzenia harmonijnej aranżacji, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Ciekawe propozycje

Jednym z ciekawszych i chętniej wybieranych pomysłów, są kostki tarasowe, które oświetlają zarówno górę, jak i dół. Jak oświetlić taras, który jest duży, klasyczny i wolimy tradycyjne rozwiązania? W tym wypadku świetnie sprawdzą się lampy podłogowe.

Dla efektów typowo dekoracyjnych, można zainwestować w skromne lampki solarne. Na rynku pojawiają się rozwiązania wykorzystujące nowoczesną technologię LED. Dzięki niej uzyskamy kolorowe światło, jeśli chcemy podkreślić niektóre elementy bądź zmienić ich wygląd. Właśnie z pomocą różnych barw.

O tym nie zapominaj!

Lampy na tarasie będą się zmagać z różnymi warunkami atmosferycznymi. To dlatego podczas zakupów należy zwracać uwagę na parametr szczelności, który w przypadku oświetlenia zewnętrznego, powinien wynosić, co najmniej 54 (stopień ochrony IP).

Taras generalnie jest miejscem, które sprzyja odpoczynkowi. Światło powinno być delikatne i nastrojowe. Można postawić na oświetlenie główne, ale warto znaleźć miejsca, w których zagości oświetlenie boczne. Pojedyncze źródła światła nie będą razić, spełnią funkcję dekoracyjną, jak i pozwolą stworzyć unikalny klimat.

Dobrym pomysłem jest zastosowanie wcześniej wspominanych LED-ów. Doskonale wpisują się w aranżację tarasów, przy tym są trwałe i energooszczędne. Ma być wprost idealnie, dlatego zadając sobie pytanie, jak oświetlić taras, weźmy pod uwagę jego aranżację, klimat i własne upodobania. Do tego fakt, iż oświetlenie musi spełniać określone parametry techniczne.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge