Opakowania kartonowe – produkt pierwszej potrzeby remontowej i nie tylko

Opakowania kartonowe należą do elementów niezbędnych podczas remontu, pakowania i przeprowadzki. Dzięki nim możemy zabezpieczyć najcenniejsze przedmioty, także te kruche i delikatne. Ułatwiają uporządkowanie i porządkowanie w trakcie różnych prac wykonywanych w domu. Nie są to jednak jedyne ich funkcje. Z powodzeniem sprawdzają się zamiast tradycyjnych koszyków, które ustawiamy na półkach w kuchni, łazience czy w pokoju. Gdzie i w jaki sposób warto je wykorzystać?

Opakowania kartonowe – jakość to podstawa

Choć wydaje się, że w przypadku kartonów nie można mówić o jakiejkolwiek jakości, niekiedy boleśnie przekonujemy się, że to błędne założenie. Źle dobrany karton, przede wszystkim o zbyt cienkiej i mało wytrzymałej tekturze, podczas przenoszenia ciężkich rzeczy może ulec zniszczeniu. Stąd o krok do uszkodzenia zawartości, chociażby sprzętów elektronicznych czy AGD, których naprawa okazuje się kosztowna lub niemożliwa do wykonania. Opakowania kartonowe muszą zatem oferować wytrzymałość i grubość tektury, dopasowaną do przechowywanych artykułów.

Na rynku można znaleźć kartony o tekturze 2- do 7-warstwowej. Liczba warstw i budowa kartonu determinuje możliwości zastosowania i bezpieczeństwo pakowania, transportowania czy przechowywania. Im więcej warstw, tym większa wytrzymałość. Najczęściej spotykamy opakowania kartonowe z tektury falistej, która z kolei może być produkowana z różnych papierów. Efekt końcowy to inna jakość i wytrzymałość. Na rynku goszczą tektury faliste wykonane z papierów makulaturowych, testlinerów i kraftlinerów. Testlinery są wytrzymalsze i posiadają domieszkę makulatury. Z kolei kraftlinery to tektura, której można używać do bezpośredniego kontaktu z żywnością.

Rodzaje opakowań kartonowych

Pośród opakowań bazujących na tekturze falistej, można znaleźć kilka rodzajów. Niewielkie opakowania przydające się do zabezpieczania drobnych i lekkich artykułów, to opakowania fasonowe. Do ich wykonania służą metody wykrawania z użyciem wykrojników. Pudła klapowe – jak sama nazwa wskazuje – posiadają klapę, coś na kształt „pokrywy”.

Z tektury falistej wykonywane są kolejno dodatki, jak kratownice, narożniki, przekładki czy wkładki. Uzupełniające pakunki, dodatkowo zabezpieczające na przykład rogi książek przed zagięciem.

Fale w tekturze

Opakowania kartonowe to tektura falista, która poza warstwami oferuje odmienne rodzaje fal. Ich wysokość określa wytrzymałość i elastyczność. Przy wysokiej fali tektury można liczyć na większą sztywność, czyli lepszą ochronę pakowanego towaru. To także lepsze właściwości sprężyste. Niska fala tektury to za to wybór dobry w przypadku zaistnienia ryzyka uszkodzeń mechanicznych. Owocuje bowiem większą odpornością na zgniatanie płaskie, a co za tym idzie – uderzenie i przebicie.

Opakowania kartonowe znajdują swoje miejsce w wielu sytuacjach. Do pakowania, transportu, a te opatrzone nadrukiem, z powodzeniem mogą stanowić ozdobę domowych wnętrz, niosącą ze sobą walory praktyczne.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge