Opakowania biodegradowalne - zadbaj o środowisko

Opakowania biodegradowalne – zadbaj o środowisko

W dobie, kiedy coraz większą wagę przywiązuje się do ochrony środowiska, na znaczeniu zyskują opakowania biodegradowalne. Takich, jak się okazuje, jest na naszym rynku coraz więcej. Świadome zakupy i właściwe wybory pomagają chronić nasze otoczenie przed nadmiernym zanieczyszczeniem.

Zakupy, czy to w sieci, czy też sklepach stacjonarnych robimy niemal codziennie. Nie zawsze jednak pamiętamy, by zwracać przy tym uwagę na rodzaj opakowań. Tymczasem to od naszego zaangażowania w ochronę środowiska, licząc od najmniejszych rzeczy, jak postawienie na opakowania biodegradowalne, zależy jego stan w stopniu globalnym.

Decyduj z głową

Ważne jest świadome dokonywanie wyborów. Wiadome jest, że wiele produktów sprzedaje się właśnie dzięki ozdobnym opakowaniom. Jednak my, zamiast na ich wygląd powinniśmy zwracać uwagę na sposób, w jaki zostały wyprodukowane; surowce, z jakich powstały oraz czas ich biodegradacji. Jak się okazuje, współcześnie nawet foliowe reklamówki mogą stanowić opakowania biodegradowalne. Jak to możliwe? Warto zagłębić się w temat…

Foliowe opakowania biodegradowalne

Kluczowe są tu surowce, z których powstają takie opakowania. Coraz częściej do ich produkcji wykorzystuje się rośliny. Najczęściej są to cukry złożone. Co istotne, powstałe na ich bazie opakowania pod względem wizualnym w niczym nie różnią się od opakowań sztucznych. Dlatego, może się zdarzyć, że trudno będzie nam rozpoznać, czy w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z opakowaniem biodegradowalnym i przyjaznym środowisku, czy też nie.

Opakowania biodegradowalne coraz częściej wprowadzane są do użytku przez duże sklepy handlowe. Wpływa to na poprawę ich wizerunku, a przy okazji przyczynia się też do ochrony środowiska. Biodegradowalne torebki foliowe w takich marketach mają odpowiednie oznaczenie, które pozwala je zidentyfikować.

Dlaczego opakowania biodegradowalne?

Choć świadomość ekologiczna w naszym kraju jest nieco gorsza od tej, o której możemy mówić w przypadku krajów skandynawskich, również u nas coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać problem ekologii i optować za wprowadzeniem w życie odpowiednich rozwiązań poprawiających stan środowiska naturalnego i jakość naszego życia. Opakowania biodegradowalne mają tę przewagę nad tradycyjnymi, że ulegają rozkładowi w bardzo krótkim czasie. Nie uwalniają przy tym do środowiska szkodliwych substancji i co istotne, mogą być kompostowane w przydomowych ogródkach. Warto jednak pamiętać, jaki jest czas ich rozpadu, by uniknąć używania kompostu, w którym opakowanie nie uległo jeszcze całkowitemu rozpadowi.

Wciąż wiemy za mało

Wprowadzenie opakowań przyjaznych środowisku to jednak jeszcze nie wszystko. Konieczna jest edukacja społeczeństwa i uświadamianie, dlaczego tak ważne jest segregowanie odpadów, ich recykling i stawianie na rozwiązania proekologiczne. To poprzez edukację najłatwiej trafić do społeczeństwa i wykształcić u ludzi właściwe postawy. Nie chodzi przecież o to, by nieustannie pilnować osoby, które zaśmiecają środowisko, lecz wypracować właściwe zachowania, które będą mu sprzyjać.

Opakowania biodegradowalne są bardzo istotne, jednak nie mniej ważne od edukacji w szkołach i instytucjach. Wspieranie właściwych postaw pomaga budować świadome społeczeństwo.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge