Nietypowe wnętrza? W jaki sposób je urządzać?

Większość pomieszczeń mieszkalnych to raczej standardowe kształty, rozmieszczenie i stosunkowo podobne powierzchnie. Nierzadko jednak spotykamy nietypowe wnętrza, które z jednej strony dają pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację. Z drugiej zaś ich wystrój choć może być ciekawym, to jednak przysparza sporo kłopotów.

Zmagamy się z filarami umieszczonymi w różnych miejscach, skośnymi ścianami bądź ukośnymi sufitami. Do tego stare piece kaflowe. Wbrew pozorom możliwości jest wiele i nie wymagają rozwiązań kosztownych czy też czasochłonnych.

Nietypowe wnętrza, które zachwycą

Najczęstszym problemem są ukośne ściany bądź skośne sufity. Nie tylko na poddaszach. W takim wypadku wybór mebli, oświetlenia i dekoracji, musi zostać dobrze przemyślany. Postawmy na niskie meble, jeśli przy ścianie nie można zmieścić tradycyjnego słupka bądź wysokiej witryny. Wykorzystajmy nie ograniczoną wysokość, a pokaźną szerokość ścian. Meble z jednej linii, o tych samych wysokościach, zrekompensują niemożność ustawienia wysokich mebli, a jednocześnie będą tworzyć harmonijną całość.

Takie nietypowe wnętrza świetnie podkreśla oświetlenie, które jest nawet nieco przesadne. W pomieszczeniu o klasycznym kształcie, mogłoby przytłaczać i tworzyć niepożądany efekt. Przy dużej liczbie wyrazistych skosów, sprawdza się jednak doskonale. Może być zatem nieco większe bądź bogaciej zdobione. Doskonałym uzupełnieniem będą również lampy podłogowe.

Filary potrafią występować w tak różnych miejscach, że nie bardzo wiemy, co z nimi zrobić. Jak je wykorzystać, by nie stanowiły przeszkody. Jeśli jest ich więcej niż jeden, pomiędzy nimi można wykorzystać przestrzeń na półki, biblioteczkę. Elementy łączące dwa filary, które spełnią swoje funkcje praktyczne, ale i ozdobne.

Innym rozwiązaniem jest wydzielenie strefy w oparciu o filar. Najczęściej takowe „przeszkody” występują na dużych, otwartych przestrzeniach. Filar może być częścią wyspy kuchennej. Daje również miejsce na wyeksponowanie obrazów i podświetlenie w taki sposób, by pierwotna przeszkoda zyskała na mianie elementu ozdobnego.

Stare meble, piece, fortepian

To, że w naszym wnętrzu stoi jakiś wiekowy mebel, staroświecki, którego nie chcemy się pozbywać, nie oznacza niemożności stworzenia współczesnej aranżacji. Podobnie rzecz się ma w przypadku starych pieców kaflowych czy fortepianu. Dostosowanie aranżacji klasycznej bądź rustykalnej, nie będzie stanowić problemu z takimi elementami. Jeśli jednak wolimy nowoczesny, surowy klimat, postawmy na kolorystykę i wzornictwo w takim wydaniu, jak widnieje na pozostawionych meblach czy piecach. Dbając raczej o prostotę, która da spójność aranżacji.

Zmagając się z kształtami okrągłymi i owalnymi, wykorzystajmy przestrzeń pośrodku wnętrza. Tym bardziej, jeśli do pomieszczenia wiodą symetrycznie rozmieszczone wejścia.

Niecodzienne wnętrze może stać się atutem. Aranżacja przyciągnie uwagę i będzie bardzo oryginalną. Nietypowe wnętrza nie wymagają wielkiego wkładu finansowego i wymyślnych rozwiązań, by stały się użytkowymi i pięknymi.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge