Mały balkon - sposób na efektowną aranżację

Mały balkon – sposób na efektowną aranżację

Każdy potrzebuje miejsca, gdzie będzie mógł usiąść i delektować się spokojem, ciszą, a w letnie dni także świeżym powietrzem. Niektórym z nas za takie miejsce musi wystarczyć mały balkon, inni mają to szczęście, że dysponują wielkim ogrodem. Rodzaj przestrzeni mocno uzależniony jest od miejsca zamieszkania. Niezależnie jednak od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, każdą z nich można zaaranżować na spokojne i przytulne miejsce, które sprzyjać będzie relaksowi.

Mieszkanie w blokach trudno porównać do możliwości, jakie daje duży ogród z tarasem. Jednak przy odrobinie wysiłku nawet mały balkon może stać się niezwykłym, przytulnym i pełnym zieleni miejscem. Jak stworzyć taką przestrzeń i na co zwracać uwagę przy jej aranżacji. Odpowiedzi na te pytania postaram się udzielić w niniejszym artykule.

Od czego zacząć?

Aby aranżacja była zgodna z naszymi oczekiwaniami, musimy najpierw sami te oczekiwania określić. Dobrze jest spojrzeć na balkon z dystansem i zastanowić się, co można w nim zmienić na lepsze, co warto zostawić, a co naprawić i wyremontować. Wszystkie zadania do wykonania wpiszmy na listę, którą będziemy pomału realizować.

Teraz dobrze byłoby określić, czego oczekujemy od przestrzeni na balkonie. Czy ma być niczym bujny ogród, czy lepiej ograniczyć ilość roślinności na rzecz większego zestawu mebli do wypoczynku. Kiedy już  będziemy świadomi własnych potrzeb, dopiszmy do listy kolejne zadania do wykonania, tym razem te związane z planem, według którego mały balkon zostanie zagospodarowany.

Czas przystąpić do realizacji.

Na dobry początek remonty i naprawy

Choć tak naprawdę nikt nie lubi remontów, to właśnie od nich warto rozpocząć urządzanie balkonu. Odświeżony, naprawiony i wyremontowany stanie się podstawą do dalszych prac aranżacyjnych.

Szczególną uwagę należy zwróć na rodzaj podłogi na balkonie. Powinna zostać wykonana z materiału odpornego na zmienne warunki atmosferyczne. Nie może jej zaszkodzić ani mróz, ani wysoka temperatura. Jaki materiał sprosta temu zadaniu?

Z pewnością będą to płytki gresowe. Są funkcjonalne, łatwe w utrzymaniu czystości i dostępne w wielu kolorach i wzorach. Co istotne, należy wybierać te, które będą odporne na mróz i antypoślizgowe. Jeśli zostaną dobrze położone, mogą posłużyć przez wiele lat. Mały balkon może ozdobić też podłoga drewniana, choć jest to rozwiązanie nieco mniej praktyczne. Niektóre osoby decydują się też na rozwiązanie sezonowe, czyli sztuczną trawę. Tą w czasie zimy należy przechowywać w pomieszczeniu.

Mały balkon a roślinność

Podstawą każdej balkonowej aranżacji są rośliny. Mogą to być warzywa, np. truskawki i poziomki, mogą kwiaty, albo niewielkie krzewy, krzewinki i zioła. Ogromne znaczenie dla ich wyboru będzie miało nasłonecznienie balkonu. Jeśli wyeksponowany jest w kierunku północnym, będziemy mogli raczej zapomnieć o roślinach światłolubnych.

Małe balkony najczęściej dekorowane są przy pomocy kwiatów doniczkowych. Można powiesić je za pomocą uchwytów na ścianie, można też udekorować nimi balustradę. Dzięki temu nie zajmą dużo przestrzeni, a balkon będzie wyglądać przyjemnie i efektownie.

Meble na balkonie

Dopełnieniem balkonowej aranżacji staną się dopasowane do całości meble. Warto zadbać o to, by wyglądały na lekkie, dzięki czemu nie przytłoczą pozostałych elementów i nie zepsują całego efektu. Wśród mebli może znaleźć się stół, krzesła lub fotele i ewentualnie regał.

Na koniec prac nie pozostanie już nic, jak tylko cieszyć się wyglądem, jaki prezentuje nasz mały balkon. Mam nadzieję, że moje wskazówki będą pomocne w realizacji celu.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge