Łóżko czy sofa? Co sprawdzi się w moim wnętrzu?

Większe łóżko, to większa wygoda snu. Sofa rozkładana i z pojemnikiem na pościel, jest bardziej praktyczna, sprawdza się na co dzień, a także w pokojach gościnnych. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady. Sprawdźmy, które z nich lepiej wybrać. W jakiej sytuacji korzystnym zakupem będzie łóżko, a kiedy warto zacząć rozglądać się za sofą.

Łóżko z materacem – ulga dla kręgosłupa

Najwygodniejsze, ale i najzdrowsze dla naszego ciała jest łóżko z materacem. Odpowiednio duże, z dopasowanym stelażem i wspomnianym materacem, który zapewnia właściwe podparcie dla kręgosłupa. Można liczyć na podparcie we wszystkich newralgicznych punktach kręgosłupa, pozycję, która eliminuje efekt obciążania, a już po rannej pobudce, dolegliwości bólowych.

Wybierając łóżko decydujemy praktycznie dowolnie o jego rozmiarach. Stelaż może być wykonany z różnych materiałów, w zależności od potrzeb, ale najczęściej to właśnie dzięki niemu istnieje szansa na zwiększenie funkcjonalności łóżka. Podnoszenie części z zagłówkiem lub tej, która stanowi podparcie dla nóg. Ustawienie, które gwarantuje najwygodniejszą pozycję.

Same zalety? Z dużą odpowiedzialnością można powiedzieć, że tak. Nie tyle wadą, co minusem dla właścicieli małych mieszkań są właśnie rozmiary łóżek. Najczęściej zajmują one bowiem znaczną część pomieszczenia przeznaczonego do spoczynku nocnego. Z drugiej strony nawet niewielka sypialnia, która faktycznie będzie spełniać tylko taką funkcję, nie potrzebuje dużo wolnej przestrzeni. Szafka nocna obok łóżka, przy jednej ścianie pojemna szafa – komfortowa przestrzeń o dużej ergonomii, mimo sporych rozmiarów łóżka.

Rozkładana sofa z pojemnikiem na pościel

W mieszkaniach rzadko kiedy można sobie pozwolić na oddzielną sypialnię. To pokój dzienny spełnia wielorakie funkcje. Dzielimy go zatem na strefy i znajdujemy miejsce dla… no właśnie, dla łóżka czy sofy? Łóżko prawdopodobnie się nie zmieści, a tego o minimalnych wymiarach nie ma co wybierać, bo komfort użytkowania, a przede wszystkim snu, zostanie zepchnięty na dalszy plan.

Alternatywą jest sofa. Jeśli rozkładana i posiadająca pojemnik na pościel, staje się meblem bardzo praktycznym. Za dnia wygodne siedziska, popołudniami miejsce do regenerującej drzemki, nocą spełniając te same funkcje, co klasyczne łóżko. Elegancka i wygodna, gdy przychodzą goście i mają chęć zrezygnować z twardych krzeseł, na rzecz mięciutkich oparć. Schowana pościel nie zaburza estetyki wnętrza, a w pojemniku zwykle zostaje miejsce, by umieścić kilka innych rzeczy, zachowując porządek w mieszkaniu.

Wady? Sofa, która jest użytkowana praktycznie prze całą dobę, wielokrotnie rozkładana i składana, ma mniejszą trwałość. Musi być naprawdę dobrej jakości, a i warto pokusić się o wykonanie na zamówienie, jeśli w planach nie ma zmiany aranżacji wnętrza.

Możliwości dopasowania do wystroju

Zarówno klasyczne łóżko, jak i rozkładaną sofę, można dopasować do dowolnego wystroju wnętrza. Rzeźbiona rama drewniana łóżka czy dwukolorowa sofa, stylizowana, z dodatkowymi poduszkami i schowkami na piloty do sprzętu TV? Pełna dowolność. Cokolwiek inspiruje, znajduje swoje miejsce w domowym wnętrzu. Obydwa typy mebli są w stanie uzupełnić już zastosowanej aranżacji.

Mamy w końcu do czynienia z meblem, który poza funkcjonalnością musi wręcz wpisywać się w wystrój, bo inaczej jego komfort użytkowania przyćmi niezadowalająca estetyka.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge