Lampa wisząca – jak wybrać, by była praktyczna?

Oświetlenie, które podsuwają nam dziś producenci i projektanci, przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania. Przestaje być tylko praktyczne, a zaczyna przypominać niemalże dzieło sztuki. Trudno spotkać dwie identyczne lampy, dzięki czemu uzyskanie charakterystycznego i indywidualnego wyrazu wnętrza, staje się zadaniem bardzo łatwym. Mamy wiele możliwości decydując o oświetleniu głównym, w tym lampach wiszących. Jak jednak wybierać je, by poza dekoracją były praktyczne?

Wnętrze o dowolnych wymiarach zawsze komfortowe

Praktycznie nieograniczone możliwości dają nam wnętrza o dużych powierzchniach, do tego niestandardowej wysokości. Można pozwolić sobie na lampy wiszące, które mają bardzo długie linki, tym samym przecinają w powietrzu wolną przestrzeń, sprzyjając ciekawej aranżacji. Duże klosze, rozłożyste konstrukcje, najbardziej unikalne propozycje, ale i te, które ociekają luksusem i ekstrawagancją. Wedle życzenia!

Zdecydowanie więcej problemów sprawiają nam wnętrza o standardowej wysokości lub te niskie. Do tego pomieszczenia małe, niewymiarowe, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Skupiamy się dziś na lampach wiszących, które najczęściej spełniają rolę oświetlenia głównego, dlatego muszą być na równi praktyczne, co ozdobne.

By domowe przestrzenie, niezależnie od metrażu, pozostawały w pełni komfortowe w użytkowaniu, trzeba wybierać lampy wiszące zwracając uwagę na długość ich linek lub wybierając te, które mają możliwość regulacji długości linki. Tak czy owak, znalezienie praktycznego oświetlenia tego typu, nie stanowi dziś problemu, wystarczy spojrzeć na propozycje, jakie posiada stacjonarny czy internetowy sklep z lampami. Właściwa długość linki to już połowa sukcesu i zapewnienie, że po danym pomieszczeniu można będzie poruszać się komfortowo.

Równomierne światło

Oświetlenie główne ma za zadanie dość dobrze oświetlać całe pokoje, poszczególne pomieszczenia. Liczy się zatem wyrazista wiązka światła, równomiernie rozpraszana, a tę są w stanie zapewnić lampy zakończone standardowymi kloszami, choć nie tylko.

Lampa wisząca, której żarówka jest osłonięta kloszem otwartym ku dołowi, gwarantuje jasne i przytulne wnętrze. Jeśli źródła światła kierowane są ku górze, można liczyć na optyczne podwyższenie pomieszczenia i uczynienie go nieco bardziej przestronnym, tym bardziej stosując lampy o możliwości zastosowania bardzo szerokiej wiązki światła.

Konstrukcje nie tylko praktyczne, ale i dekoracyjne

Oświetlenie główne stawia przed nami wiele wymagań, ale chodzi przecież o to, by w domu było naprawdę komfortowo, a przy okazji przytulnie. Trudno zapomnieć o aranżacji, w jakiej swoje miejsce znajduje oświetlenie. Czy to oznacza, że na suficie mogą zagościć tylko te proste, banalne i w żaden sposób niewyróżniające się lampy? Skądże znowu!

W zależności od aranżacji, ekstrawagancja lub do granic możliwości minimalistyczne wydanie, mogą być koniecznością, by zachować harmonię. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by równomiernie rozpraszane światło płynęło z lampy wiszącej, która sama w sobie staje się wyjątkową ekspozycją.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge