Kinkiety, ale ile? Podpowiadamy, jaką liczbę punktów świetlnych zastosować

Tworzenie intymnej atmosfery wnętrza. Doświetlanie niewielkich fragmentów przestrzeni lub eksponowanie dekoracyjnych elementów wyposażenia. Zastępowanie światła głównego w pomieszczeniach, gdzie liczy się klimat. Kinkiety, bo o nich mowa, to lampy, które jak żadne inne łączą w sobie styl, uniwersalność i szerokie możliwości zastosowania. Skąd jednak wiedzieć, na jaką ich liczbę postawić, by dobrze spełniały swoje funkcje?

Kinkiet singiel

Pojedynczy kinkiet wydaje się, że daje zbyt mało światła, by właściwie oświetlać. Faktycznie, trudno tu mówić o możliwości rozświetlenia dużego salonu czy sypialni. Jeśli jednak w grę wchodzi uzupełnienie innego rodzaju lamp o kinkiet, który doświetla bądź światłem dodatkowo dekoruje, ten występujący w pojedynkę, wystarczająco dobrze sobie poradzi. W jakich miejscach sprawdzi się pozbawiony oświetleniowego towarzystwa?

Pojedynczy kinkiet może zagościć nad niewielkim lustrem – w łazience, przedpokoju, salonie czy nad sypialnianą toaletką. Ma bowiem za zadanie oświetlać niewielki fragment przestrzeni, jeśli służy wykonywaniu makijażu. Nad lustrem zdobiącym salon lub przedpokój, w dużej mierze dekoruje, dlatego liczy się głównie jego estetyka, a funkcjonalność spada na drugi plan.

Kinkiety w parze

Para kinkietów to już znacznie większe możliwości. Przede wszystkim dwa kinkiety zastosowane na przykład po obu stronach dużego łóżka w sypialni, pozwalają zachować symetrię. Takie wnętrza wydają się uporządkowane, a aranżacje harmonijne. Jest to dobre rozwiązanie do pomieszczeń w kształcie kwadratu czy prostokąta. Ponadto można liczyć na równomiernie rozpraszaną wiązkę świetlną.

Dwie sztuki lamp w postaci kinkietów powinny znaleźć swoje miejsce w łazience, po bokach dużego lustra – niezależnie od jego kształtu. Równie dobrze można je zamontować nad górną krawędzią, byleby w równych odstępach. Zniwelują powstawanie cieni, zapewnią równomierne oświetlenie, a do tego będą zdobić łazienkę. Ponadto światło i lustro to duet, który sprzyja optycznemu powiększaniu przestrzeni.

Nieparzysta liczba kinkietów

Idźmy więc dalej. Zamiast jednego lub pary kinkietów, pomyślmy o trzech, pięciu, a może i większej liczbie! Ten typ lamp jest chętnie wybierany do długich i wąskich korytarzy, niewymiarowych przedpokojów, które wymagają poprawy proporcji. Światło padające z lamp bocznych pozwala je wyrównać, uczynić tę specyficzną przestrzeń bardziej komfortową i przyjazną.

Długie korytarze i małe przedpokoje w mieszkaniach, stanowią często wizytówkę domu i wprowadzają gości w świat aranżacji stworzonej przez właścicieli. Tym przestrzeniom trzeba nadawać wyjątkowego wyrazu i estetyki, bo mają zachęcać, a nie budzić nieprzyjazne odczucia. Poza tym w takich miejscach w większości przypadków brakuje dostępu do światła naturalnego. Wiązki świetlne padające z kinkietów przyjmują na siebie dwie role – dekorują i zastępują światło dzienne.

Zastosowanie większej liczby kinkietów montowanych bocznie na ścianach, daje szansę na stworzenie przyjaznego wnętrza i uczynienie go bardziej komfortowym. Poza tym światło jest w stanie eksponować rozmaite detale, które wymagają podświetlenia, by nabrać walorów dekoracyjnych. Nie istnieje ograniczenie, co do liczby kinkietów, jednak trzeba pamiętać o tym, że liczy się jakość, sposób oświetlania, a nie tylko ilość. Przy zbyt dużej liczbie punktów świetlnych rachunki za prąd zaczynają szybko wzrastać, a we wnętrzach wcale nie robi się jaśniej i przyjemniej.

W pojedynkę, w parze czy w większej liczbie – za każdym razem kinkiety będą spełniać swoje funkcje. Chodzi o to, by to, czy wybierzemy jedną, dwie lampy, czy też jeszcze większą ich liczbę, odpowiadało wymaganiom architektonicznym stawianym przez dane pomieszczenie. Znaczenie ma kolejno atmosfera, która ma zostać uzyskana we wnętrzu, aranżacja oraz role wyznaczanych przestrzeni. Precyzyjnie przemyślana koncepcja wpłynie na uzyskanie pożądanych efektów wizualnych, ogólnej estetyki i tak ważnej wygody poruszania się po mieszkaniu czy domu.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge