Jak dobrać oświetlenie do lustra? Praktyczne wskazówki

Lustro to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia łazienki. Przy nim wykonujemy czynności pielęgnacyjne. Panie przygotowują makijaż, panowie się golą. Jak dobrać oświetlenie do lustra, by móc liczyć na precyzyjną kreskę i dokładne golenie? Do wyboru są różne rodzaje lamp, które można zastosować w strefie umywalkowej. Poznajmy je!

Jak dobrać oświetlenie do lustra – kształt i rozmiar

Planując oświetlenie lustra w łazience, musimy uwzględnić jego kształt oraz rozmiar. Dziś mierzymy się ze znacznie większą dowolnością w kwestii łączenia kształtów, kolorów, materiałów i detali. Mimo wszystko chaos nie jest wskazany, a zachowanie spójności pozwala uzyskać komfortowe i estetyczne wnętrze.

Jak dobrać oświetlenie do lustra okrągłego lub owalnego? Takie kształty są delikatne i subtelne. Pojawiają się głównie w łazienkach klasycznych, retro czy vintage. Dobrze komponują się także z wystrojami luksusowymi i glamour. Ich uzupełnienie o tradycyjne oświetlenie, to dobry pomysł zapewniający zachowanie harmonii w aranżacji. Tradycyjne, nie oznacza staromodne i z poprzedniej epoki. Sprawdzają się umieszczone po obu stronach kinkiety ze szklanymi kloszami lub materiałowymi abażurami. Ich ciepłe światło będzie łagodne, zniweluje efekt rażenia w oczy, ale pomoże wykonać dobry makijaż i zająć się pielęgnacją twarzy.

Jeśli zależy nam na uzyskaniu widoku zbliżonego do naturalnego, takiego jaki widujemy w świetle dziennym, dobrze jest wybrać chłodną barwę światła.

Lustra kwadratowe lub prostokątne również można uzupełnić o kinkiety, ale nie tylko. Kanciasta tafla, w której odbija się nasza twarz, ciekawie prezentuje się z punktowymi źródłami światła. Z nowoczesnych rozwiązań, można sięgnąć po modne reflektorki. Ich atutem jest możliwość praktycznie dowolnego kierowania wiązki światła.

Z rozmiarami sprawa wydaje się być dość prosta. Im szersze i większe lustro, tym więcej punktów świetlnych powinno wokół niego zagościć, by nie zmagać się z niedoświetlonymi strefami.

Jak dobrać oświetlenie do lustra kierując się parametrami

Wspomnieliśmy już o barwie światła. Jest ona o tyle istotna, że decyduje o tym, czy wychodząc z łazienki nie zostaniemy niemiło zaskoczeni. Panie zdecydowanie chcą uniknąć efektu maski, który w zbyt ciepłym świetle, mało naturalnym, niestety łatwo osiągnąć. Panowie za to irytują się, gdy w świetle dziennym zaczynają zauważać niedogolone miejsca. Z tego względu potrzebne jest wypośrodkowanie barwy światła – zimne, ale zbliżone do światła dziennego, naturalnego.

Światło nie powinno razić w oczy, dlatego warto wybierać zamknięte klosze lub te z mlecznego szkła. Dobrze sprawdzają się również abażury. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie niewielkich punktów świetlnych, naokoło lustra, co daje efekt oświetlenia niczym z profesjonalnej garderoby.

Wiązki świetlne powinny być kierowane w taki sposób, aby oświetlać od dołu, z boków i ze środka. To najbardziej praktyczny i sprzyjający komfortowi korzystania ze strefy umywalkowej, sposób na oświetlanie lustra.

Jak dobrać oświetlenie do lustra? Z głową i pomysłem, ale przede wszystkim uwzględniając powyższe wskazówki.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge