Inwestycja w oświetlenie zewnętrzne. Czy jest warta swoich pieniędzy?

Oświetlenie w domu czy mieszkaniu jest jednym z najważniejszych elementów. Nad wyborem lamp, ich umiejscowieniem i rodzajem zastanawiamy się już na etapie planowania, potem projektu. Przykładamy wagę do detali, które odpowiadają za efekt końcowy, ale i w największym stopniu za komfort poruszania się po domu. Wątpliwości może z kolei budzić oświetlenie zewnętrzne. Dostępne lampy potrafią sporo kosztować, a przecież na zewnątrz nie musimy tak dokładnie widzieć każdego skrawka powierzchni, jak w domu. Czy aby na pewno?

Azyl wewnątrz, ale i na zewnątrz

Dom ma nam dawać poczucie bezpieczeństwa. Nie tylko tego metaforycznego, ze względu na posiadanie własnego miejsca na ziemi i przestrzeni urządzonej wedle ściśle określonych gustów. To ochrona przed światem zewnętrznym. Intymność i kameralna atmosfera do przeżywania chwil z dnia codziennego. Inwestycja w oświetlenie zewnętrzne jest jednak potrzebną, bo to samo bezpieczeństwo musimy zapewnić sobie na posesji. Wyobraźmy sobie, że wracając wieczorem nie widzimy ścieżki do domu i potykamy się o własne nogi. Bądź też tuż za oknem pojawia się nieproszony gość i nie jesteśmy w stanie rozpoznać kim jest, ani też w jakim kierunku idzie. Pełnię bezpieczeństwa zapewni oświetlenie w domu, ale i prawidłowo dobrane oświetlenie na zewnątrz.

Dostępność różnego rodzaju produktów oświetleniowych, w tym ciekawych lamp zewnętrznych, pozwala spełnić wszystkie stawiane przed nimi wymagania. Poruszanie się po terenie nie sprawi najmniejszych trudności, gdy oświetlimy ścieżki, podjazd do garażu i wejście do domu. Unikniemy potknięcia się czy poślizgnięcia i uszkodzenia ciała. Wyjmowanie zakupów z bagażnika samochodu także stanie się czynnością łatwiejszą.

Gdy do wybranego oświetlenia dodatkowo pokusimy się o montaż czujników ruchu bądź włączników zmierzchowych, będzie jeszcze bardziej komfortowo, a przy tym oszczędnie.

Tradycyjne czy może ledy?

Mając już wybrane oprawy, które zagoszczą w przestrzeni zewnętrznej, przychodzi zastanowić się nad źródłem światła. W lampach zewnętrznych bardzo dobrze sprawdzają się ledy. Można z ich pomocą stworzyć unikalną atmosferę, w zależności od mocy czy barwy światła. To kolorowe będzie idealne, gdy na pierwszy plan wysuną się efekty dekoracyjne pośród ciekawych roślin. Poza tym to możliwość oszczędności, o ile dobrze zaplanujemy wszystkie punkty świetlne i opatrzymy je czujnikami.

Ważne parametry

Nie możemy zapominać o tym, że oświetlenie zewnętrzne będzie się zmagać z trudnymi warunkami atmosferycznymi. W zależności od wybranych lamp, powinny wykazywać wysoką odporność na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, nacisk, piasek, kurz czy inne zabrudzenia. W końcu mają nam posłużyć przez długi czas, zapewniając należyte bezpieczeństwo.

Stylistyka i aranżacja całej przestrzeni zewnętrznej zależeć będzie głównie od naszych upodobań. O czym tutaj warto pamiętać? Światło i jego oprawa powinna komponować się z architekturą budynku. Spójna aranżacja to element, na który bowiem warto zwracać uwagę, nie tylko w przypadku wystroju wnętrz.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge