Grzejnik akumulacyjny – co warto o nim wiedzieć?

Czy grzejnik akumulacyjny to dobry wybór na ogrzewanie domu? Tego typu piec ma zarówno zalety, jak i wady – niemałą ich liczbę. Przeważają plusy, jednak trzeba dobrze zastanowić się nad swoim wyborem. Poznajmy, na jakiej zasadzie działa grzejnik akumulacyjny. Co warto o nim wiedzieć?

Grzejnik akumulacyjny – ciepło na prąd

Piece akumulacyjne potrzebują instalacji elektrycznej. Podłączone przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami, są w stanie ogrzać konkretne pomieszczenia. Jeden grzejnik akumulacyjny zaoferuje ciepło tylko w jednym pomieszczeniu, ale to od użytkowników zależy, czy będzie to główny sposób ogrzewania, a może dodatkowe źródło ciepła.

Choć w grę wchodzi korzystanie z energii elektrycznej, wcale nie musi być drogo. Piece akumulacyjne mogą przynieść oszczędności, jeśli korzysta się z dwustrefowej taryfy. Na czym to polega? Za energię, z której korzystamy w nocy i w godzinach wczesnego popołudnia, płacimy mniej. I tu pojawia się zaleta omawianych grzejników. Ich konstrukcja pozwala na nagromadzenie ciepła, korzystając z energii elektrycznej, w godzinach, kiedy jest ona tańsza. Gdy zaczyna obowiązywać droższa strefa, grzejnik akumulacyjny już nie pobiera prądu i nie gromadzi ciepła. On wydziela je przez długi czas, dlatego ostatecznie udaje się niemało oszczędzić. W skali roku są to kwoty, które pozwalają rozważyć ten sposób ogrzewania.

Grzejnik akumulacyjny jest również odpowiedzią na zapotrzebowanie dzisiejszego środowiska. Nie dochodzi do wydzielania dwutlenku węgla, dlatego ten system grzewczy uznaje się za ekologiczny. Korzystają użytkownicy i środowisko naturalne.

Jak działają piece akumulacyjne?

Piec akumulacyjny oferuje dużą pojemność cieplną. Jego konstrukcja bazuje na blokach akumulacyjnych – grzałce i cegłach bądź bloczkach, które najczęściej są wykonane ze stopu magnetytowego. Do tego dochodzi materiał izolujący, który pokrywa całość. Materiał izolujący ma za zadanie spełniać niejako funkcję ochronną.

Grzejnik akumulacyjny powinien zostać dopasowany pod względem mocy do potrzeb grzewczych danego pomieszczenia. Nie bez znaczenia pozostaje jego waga, ponieważ im większa moc, tym cięższy jest sam grzejnik. Do tego trzeba koniecznie umówić się z elektrykiem posiadającym uprawnienia, by prawidłowo zostało przygotowane miejsce do montażu, ale i wykonany sam montaż.

Statyczny czy dynamiczny?

Do wyboru mamy dwa rodzaje grzejników akumulacyjnych – statyczne lub dynamiczne. Zaletą tych pierwszych jest stosunkowo niska cena. Z minusów wymienia się mniejszą możliwość kontroli działania. Statyczny grzejnik akumulacyjny oddaje ciepło praktycznie natychmiast, gdy uzyskana zostanie maksymalna temperatura, i dzieje się tak aż do ostygnięcia. Tutaj wykorzystywana jest konwekcja, czyli wznoszenie ciepła.

Dynamiczne piece akumulacyjne są droższe, niekiedy nawet kilkukrotnie. Działają na zasadzie wymuszonego obiegu powietrza, poprzez zastosowanie wentylatora. Ostatecznie taka konstrukcja wpływa na lepszą kontrolę temperatury, jaka panuje we wnętrzu. To zaś daje szansę na mniejsze straty cieplne i również mniejszy pobór prądu.

Zalety vs. wady

Piece akumulacyjne mają zarówno sporo zalet, jak i wad. Zastanawiając się nad ich wyborem i instalacją, warto przemyśleć, co faktycznie będzie minusem, a które plusy wysuną się na prowadzenie. Jeśli zależy nam na oszczędnościach – realnych, a także ekologii, to grzejnik akumulacyjny spełni nasze oczekiwania. Decydując się na dynamiczny piec, pierwotny zakup, choć drogi, okaże się być inwestycją. Domownicy, którzy wolą system ogrzewania pozwalający na jednoczesne uzyskiwanie ciepła we wszystkich pomieszczeniach, poszukają raczej innego sposobu na zapewnienie komfortu cieplnego.

Przemyślmy nie tylko swój budżet, ale przede wszystkim potrzeby domowników. Zastanówmy się i dowiedzmy, jakiego rodzaju systemy grzewcze dostępne są w naszej okolicy. Dopiero wtedy zdecydujmy, czy grzejnik akumulacyjny jest tym, czego oczekujemy. Oszczędności, to nie wszystko!

Ocena

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge