Gniazdka elektryczne retro? Estetyka to nie wszystko!

W naszych domach królują białe włączniki, gniazdka i inne akcesoria związane z instalacją elektryczną. A gdyby tak postawić na gniazdka elektryczne retro? Okazuje się, że i pod tym względem rynek nie pozostaje w tyle. W końcu stylistyka vintage czy rustykalna, kusi i nierzadko pojawia się pośród naszych aranżacji. Jak wybrać gniazdka elektryczne retro? Na pewno nie można zwracać uwagi jedynie na oryginalną estetykę.

Gniazdka elektryczne retro – wygląd to nie wszystko

Efektem wizualnym zajmiemy się nieco później, bo najpierw trzeba zwrócić uwagę na walory praktyczne. Oceniamy zatem, gdzie, ile i jakiego rodzaju gniazdka będą nam potrzebne. Trzeba się zastanowić nad uziemieniem. Przeważnie, w większości miejsc stawiamy na gniazdka elektryczne retro, które poza wpisywaniem się w aranżację, dają szansę na bezpieczne podłączenie wszystkich sprzętów. Uziemienie jest zatem czymś właściwie niezbędnym.

Co warto wiedzieć? Każdy sprzęt, który nie wymaga uziemienia, nadaje się do podłączenia do gniazdka z uziemieniem. Dlatego, profilaktycznie, można postawić na takie rozwiązanie wszędzie tam, gdzie zajdzie konieczność podłączania najrozmaitszych urządzeń. Gniazdka bez uziemienia wolno zastosować tylko w przypadku 100% pewności, że nie będzie ono potrzebne. Niby proste, ale jednak często o tym zapominamy!

Do wymagających pomieszczeń

Jeśli gniazdka elektryczne retro mają zagościć w łazience czy kuchni, musimy uwzględnić wymagania tych pomieszczeń. Panuje w nich przede wszystkim wyższa wilgotność. Ponadto duże ryzyko zachlapań. Z tego względu takie produkty muszą być maksymalnie chronione przed dostępem wody, zalaniem, jak i wilgocią. Nie chodzi jedynie o estetykę i bałagan, ale przede wszystkim bezpieczeństwo domowników oraz ochronę obiektu mieszkalnego. Instalacja elektryczna i woda to bardzo złe połączenie.

Wybierając gniazdka elektryczne retro zadbajmy o to, by były prawidłowo zamontowane, w odpowiedniej odległości od źródeł wody. Ponadto dobrze jest dołożyć do nich nakładkę bryzgoszczelną, która ochroni przed zachlapaniami i wilgocią, a nie wpłynie negatywnie na komfort korzystania z gniazd i rozmaitych sprzętów.

O taki wybór dobrze jest pokusić się również w przypadku garażu, piwnicy czy przestrzeni zewnętrznych, gdzie w żaden sposób nie da się uniknąć ryzyka działania wody.

Do jakiej aranżacji pasują gniazdka elektryczne retro?

Nie tylko typowa aranżacja retro będzie wdzięczna za wybór takich akcesoriów. Producenci proponują całkiem sporą gamę gniazd i włączników, które oddają charakter antycznych wystrojów. Gniazdka elektryczne retro, w zależności od kolorystyki, kształtu, zaopatrzenia w przewód, równie dobrze można dopasować do wnętrz industrialnych, prowansalskich, ale i niestroniących od nowoczesnych dodatków. Takie detale wpływają na odbiór całości.

Stylistyka vintage jest bardzo charakterystyczna. Zwykłe, uniwersalne akcesoria i produkty, mogą zniweczyć trud włożony w jej przygotowanie. Gniazdka elektryczne retro to najlepszy sposób, by nie przyćmić klimatycznego wystroju.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge