Do łazienki i garażu – gniazda i nakładki bryzgoszczelne

W łazience, kuchni, garażu czy piwnicy. Wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgoć i istnieje ryzyko zachlapań wodą, niezbędne są gniazda lub nakładki bryzgoszczelne. Dzięki nim nie trzeba się martwić o instalację elektryczną, jak i podłączane urządzenia. Czym się charakteryzują i jak dobierać gniazdka lub nakładki bryzgoszczelne?

Do już zamontowanych gniazd – nakładki bryzgoszczelne

Jeśli w ścianach już znalazły swoje miejsce gniazdka, ale chcemy ochronić je przed dostępem wilgoci i ryzykiem zachlapań, wystarczy doposażyć je w nakładki bryzgoszczelne. Niedrogie akcesoria, które pasują do różnych typów gniazdek, dlatego ich dobór nie stanowi większego problemu. Podobnie jest z montażem. Prosty, szybki, a walory praktyczne widoczne na pierwszy rzut oka.

Choć funkcjonalność takich nakładek jest na pierwszym miejscu, nic nie stoi na przeszkodzie, by pasowały kolorystycznie do gniazd zastosowanych w danym pomieszczeniu. Jest to dla użytkowników szczególnie ważne w łazienkach i kuchniach, gdzie wystrój ma znaczenie, a każdy detal wpływa na efekt końcowy. Nakładki bryzgoszczelne w kilku kolorach, oferuje internetowy sklep elektryczny Gajwer.pl.

Gdzie zastosować gniazdka i nakładki bryzgoszczelne

Odpowiadając na tak postawione pytanie – wszędzie tam, gdzie nie da się uniknąć ryzyka zachlapania wodą, a dostęp wilgoci może mieć wpływ na podłączane do sieci urządzenia. Gniazda i nakładki bryzgoszczelne zastosujemy zatem nie tylko w kuchni, łazience czy w piwnicy. Sprawdzą się w kotłowni i w garażu. Znajdziemy dla nich miejsce na tarasach i balkonach, jeśli planujemy zamontować oświetlenie, które pozwoli spędzać miło czas na zewnątrz.

Jakość i sposób wykonania

Choć mówimy o akcesoriach, które są banalne w montażu, a do tego oferują prostą konstrukcję, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na materiały, z jakich są wykonane, oraz jakość. Wytrzymałe tworzywo zapewni bezproblemową eksploatację, nawet podczas wielokrotnego otwierania i zamykania klapki bryzgoszczelnej.

Dostępna w zestawie montażowym uszczelka, zabezpieczy przed dostępem wody do gniazdka, w przypadku zalania. Ponadto nakładka bryzgoszczelna powinna otwierać się maksymalnie do góry, aby w pełni komfortowo podłączać i odłączać użytkowane urządzenia. Chodzi przecież o bezpieczeństwo codziennego korzystania z łazienki czy kuchni, ale i innych pomieszczeń. Te szczegóły są w stanie zapewnić, że w sytuacji ewentualnego zachlapania lub zawilgocenia, nie ucierpi instalacja elektryczna, a ryzyko groźnych zdarzeń zostanie zredukowane do minimum.

Trzy rodzaje gniazd hermetycznych

Pośród trzech rodzajów gniazd hermetycznych, możemy znaleźć te o stopniu ochrony:

  • IP45 – bardzo dobre do użytku domowego, ponieważ zabezpiecza przed dostępem ciał stałych o średnicy minimum 1 mm i strugą wody wynoszącą 12,5 l/min, uwzględniające zalewanie obudowy z każdej strony,
  • IP55 – najlepsze do użytku przemysłowego i gospodarczego. Chroni przed strugą wody równą 12,5 l/min laną na każdą stronę obudowy, ale i przed pyłem oraz dostępem części niebezpiecznych,
  • IP 65 – stosowane w przemyśle, ponieważ to najwyższe jakościowo zabezpieczenie. Posiada te same cechy co dwa powyższe, ale dodatkowo gwarantuje całkowitą ochronę pyłoszczelną.

Choć kolor nie jest najważniejszy, poszukajmy takiego, który sprawi, że to praktyczne akcesorium, będzie również estetyczne. Nie zaburzy wizualnego odbioru pomieszczeń, z których korzystamy każdego dnia i w których przebywają nie tylko domownicy, ale również goście.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge