Budowa małego domu, zakup działki i MPZP

Budowa małego domu, zakup działki i MPZP

Wielu osobom marzy się budowa małego domu. Własna działka i własna przestrzeń do mieszkania to nieskrywane pragnienie wielu Polaków. Na ten poważny krok decyduje się jednak tylko część z nich. Przeszkodą nie zawsze są finanse. Niejednokrotnie bardziej chodzi o towarzyszące temu formalności, które nie dość, że bywają skomplikowane, to jeszcze potrafią ciągnąć się w nieskończoność.

Od czego powinna rozpocząć się budowa małego domu? Przede wszystkim od naszych chęci i dobrego nastawienia. Jeśli będziemy mieć te dwie rzeczy, to nawet jeśli po drodze pojawią się jakieś problemy, czy komplikacje, z pewnością zostaną przezwyciężone. Jeśli natomiast masz już zapał i pozytywne nastawienie, możesz zacząć powoli realizować swoje marzenia.

Budowa małego domu – jaką wybrać działkę?

Są wśród nas szczęśliwcy, którym udaje się ominąć ten etap. Jeśli posiadasz już działkę, to zdecydowanie zależysz do tej grupy. Gros osób, które jednak nie mają tego szczęścia, musi poszukać odpowiedniej działki na rynku nieruchomości. Od razu ostrzegam, że nie jest to łatwe. Idealnej działki z naszych marzeń można szukać latami. Zatem warto czasem iść na kompromis i skrócić nieco poszukiwania. Istnieją jednak aspekty, które bezsprzecznie należy wziąć pod uwagę przy zakupie działki.

O czym należy pamiętać przy wyborze działki

O tym, czy realizacja takiej inwestycji, jak budowa małego domu będzie mogła rozpocząć się na działce, decydują zazwyczaj dwa dokumenty. Pierwszym z nich jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który dostępny jest do wglądu w Urzędzie Gminy dla każdej zainteresowanej osoby. Jeśli dla danego obszaru nie powstał MPZP, należy zapytać o studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, w którym określone jest przeznaczenie danego terenu.

Jeśli dla obszaru, na którym znajduje się działka, nie ma MPZP, będzie musiał zostać wydany dla niej inny dokument, a mianowicie decyzja o warunkach zabudowy. O wydanie warunków zabudowy warto wystąpić jeszcze przed finalizacją transakcji. Może się bowiem zdarzyć, że decyzja orzekać będzie brak możliwości posadowienia budynku.

Ważne: Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy może złożyć do Urzędu Gminy każdy, wskazując przy tym, budową, jakiego budynku jest zainteresowany. By wystąpić z takim wnioskiem, nie trzeba być właścicielem gruntu.

Dobrą praktyką jest, by takim dokumentem dysponował sprzedający działkę.

Dlaczego warto czytać MPZP

Budowa małego domu to poważna inwestycja. Wiele osób bagatelizuje niektóre związane z nią etapy i pobieżnie czyta dotyczące jej dokumenty. Tak jest między innymi w przypadku MPZP. Tymczasem z tego dokumentu dowiemy się o wielu istotnych rzeczach, między innymi ograniczeniach, które mogą uniemożliwić lub ograniczyć nasze plany.

W MPZP określa się między innymi maksymalną powierzchnię zabudowy, ilość kondygnacji, kształt bryły budynku oraz dachu, a także minimalną powierzchnię biologicznie czynną na działce. Ponadto można tam znaleźć informacje na temat tego, czy na działce może zostać postawiona przydomowa oczyszczalnia ścieków i czy teren ten włączony został do obszarów chronionych.

Na co jeszcze zwracać uwagę

Choć zapisy MPZP są bardzo ważne, są tylko jedną z wielu rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, gdy rozważana jest budowa małego domu. Poza nimi sprawdzić należy jeszcze między innymi:

  1. Czy wymiary działki pozwolą na posadowienie na niej budynku jednorodzinnego.
  2. Czy teren nie jest podmokły lub okresowo zalewany.
  3. Jaki rodzaj gruntu znajduje się na działce (badania geotechniczne często wykonują jeszcze przed zakupem na swój koszt inwestorzy).
  4. Co wpisane jest w księdze wieczystej (KW) działki. Kto jest faktycznym właścicielem. Czy na działce została ustanowiona hipoteka albo, czy ciąża na niej inne zobowiązania.
  5. Czy budowa małego domu, zgodnie z wybranym przez nas projektem, będzie mogła być realizowana na danej działce.
  6. Jaki rodzaj terenów stanowi działka (rolna, leśna, zabudowy jednorodzinnej itd.) i czy konieczne będzie wyłączenie z produkcji rolnej.
  7. Czy działka ma dostęp do drogi publicznej.
  8. Uzbrojenie.
  9. Czy w pobliżu nie ma uciążliwego sąsiedztwa (spalarnia odpadów, zakłady przemysłowe itd.)

Ja widać aspektów, jakie należy brać pod uwagę, gdy rozważana jest budowa małego domu, jest bardzo wiele. Przed dokonaniem zakupu przeanalizuj je wszystkie, by uniknąć rozczarowania.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge