Blaty do mebli kuchennych - podpowiadamy, na co się zdecydować

Blaty do mebli kuchennych – podpowiadamy, na co się zdecydować

Kuchnia jest sercem domu i jednym z najintensywniej użytkowanych pomieszczeń. Powinna być nie tylko estetyczna, ale i trwała. Duże znaczenie mają zastosowane blaty do mebli kuchennych. Od tego, na jaki materiał się tu zdecydujemy, zależy komfort użytkowania kuchni oraz wygląd mebli i całego wnętrza. Ich estetyka ma jeszcze większe znaczenie w przypadku kuchni otwartej na salon i połączenie jej z reprezentacyjną częścią mieszkania.

Blaty do mebli kuchennych są jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym elementem zabudowy meblowej tego pomieszczenia. Jest to miejsce, gdzie:

  • przygotowujemy posiłki, więc często się brudzi,
  • posługujemy się nożem i innymi ostrymi narzędziami, więc powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne i trwały,
  • stawiamy gorące naczynia, dlatego dobrze, jeśli będzie też odporny na wysokie temperatury,
  • kładziemy produkty, których soki mogą farbować (burak, czerwona cebula).

Blaty powinny być nie tylko trwałe i odporne na zniszczenie, ale także estetyczne. Pamiętajmy, że w dużym stopniu wpływają na wygląd mebli.

Kamienne blaty do mebli kuchennych

Blaty kamienne cechują się nienaganną estetyką i trwałością (choć tu wiele zależy od rodzaju kamienia). Bardzo popularne są w Stanach Zjednoczonych, u nas, choć cieszą się zainteresowaniem klientów, w kuchniach często ustępują miejsca innym materiałom ze względu na ich cenę. Niestety nie należą do tanich materiałów. Za kamienne blaty do mebli kuchennych będziemy musieli zapłacić od 400 zł/m kw. W przypadku dużych kuchni koszt będzie więc spory.

Największą popularnością cieszą się blaty granitowe, które są odporne na zaplamienia, trwałe i nienasiąkliwe. Z kolei blaty marmurowe są bardziej nasiąkliwe i mniej odporne na zaplamienia, za to cechują się wysoką estetyką.

Blaty wykonane z konglomeratu

Gdyby urządzić konkurs na najtrwalsze i najbardziej eleganckie blaty do mebli kuchennych, to niemal na pewno wygrałyby te wykonane z konglomeratu. Blaty z konglomeratu są inwestycją na długie lata. Mają wiele zalet, które wpływają na ich popularność. Powstają poprzez połączenie zmielonego kamienia i żywicy. Są lżejsze od kamienia i cieplejsze od niego w dotyku. Dzięki temu, że mogą być łączone bezspoinowo, prezentują się bardzo efektownie. Są odporne na ścieranie, zarysowanie oraz wysokie temperatury. W zależności od rodzaju zastosowanego kamienia możemy mówić o konglomeratach kwarcowych, granitowych lub marmurowych. Ich cena zaczyna się od 350 zł/m kw.

Drewniane blaty do mebli kuchennych

Blaty drewniane wykonuje się z gatunków drewna krajowego (np. dąb, buk, jesion) oraz egzotycznego (np. merbau i teak). Blaty drewniane są estetyczne, eleganckie i ciepłe w dotyku. Sprawiają, że wnętrze staje się przytulne i dobrze komponują się z różnorodną kolorystyką frontów. Ich trwałość zależy od tego, jak zostaną zakonserwowane. Takie blaty zachowają swój estetyczny wygląd, jeśli będziemy je co jakiś czas odnawiać i impregnować. Ich cena w zależności od gatunku może się wahać od 350 do nawet 650 zł/m kw.

Wybierając blaty do mebli kuchennych, można się też zdecydować na najtańszą opcję, czyli blaty laminowane.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge