Światło we wnętrzu

Światło we wnętrzu

Sposobów na efektowne oświetlenie pomieszczenia może być wiele. Różnorodności aranżacji sprzyja szeroki asortyment opraw oświetleniowych. Od żyrandoli, po oprawy podtynkowe; od lamp industrialnych, po takie w stylu glamour.

Jakie oświetlenie sprawdzi się we wnętrzu najlepiej? Wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia, pełnionej przez nie funkcji oraz oczekiwań użytkowników. Krótki przegląd różnych typów opraw może pomóc podjąć decyzję.

Lampy wiszące

Doskonale sprawdzają się w różnych rodzajach wnętrz. Najczęściej jednak montowane są w salonach. Mogą pełnić funkcję oświetlenia ogólnego lub funkcyjnego. W tym drugim przypadku zobaczymy je między innymi nad stołem w jadalni, wyspą w kuchni lub strefą wypoczynkową w salonie.

Plafony

Mocowane płasko do sufitu stanowią szczególny rodzaj oświetlenia. Ich nazwa wywodzi się od spotykanego w pałacach, dworkach i kościołach motywu architektonicznego – malowidła, rzeźby lub sztukaterii wykonanej na suficie pomieszczenia.

Nowoczesne plafony wykazują bardzo zróżnicowaną formę – od bardzo prostej budowy, do wyróżniających się ciekawymi kształtami i licznymi zdobieniami opraw. Plafony montowane są w: pokoju, salonie, kuchni, przedpokoju, łazience.

Oprawy podtynkowe

W ostatnich latach szczególnie modne są lampy podtynkowe. Mogą być montowane pojedynczo albo zestawiane w większych instalacjach świetlnych. Z powodzeniem sprawdzają się w salonie, kuchni, przedpokoju, a nawet łazience. W tym ostatnim przypadku należy jednak pamiętać o montażu opraw o podwyższonym współczynniku IP, który zapewni ochronę oprawy przed wilgocią.

Lampy natynkowe

Skromne, charakteryzujące się prostą budową, a zarazem bardzo efektowne i eleganckie. Mogą mieć różną wysokość, kwadratowy lub okrągły kształt i dają możliwość regulacji kąta padania wiązki światła. W zależności od modelu oprawy mają wbudowane jedno, dwa lub trzy źródła światła.

Podobnie jak oprawy podtynkowe, w ostatnich latach są niezwykle chętnie stosowane. Najczęściej montowane są w: kuchni, łazience i przedpokoju. Sprawdzają się też w takich wnętrzach jak biura i inne pomieszczenia aranżowane na potrzeby komercyjne.

Kinkiety

Lampy o specjalnej konstrukcji, która umożliwia ich wieszanie na ścianie. Sprawdzają się w różnych typach pomieszczeń, a dzięki zróżnicowanemu designowi mogą być też zestawiane z różnymi stylami architektonicznymi. Z powodzeniem montowane są w sypialni, stwarzając komfortowe warunki do zatopienia się w lekturze, w łazience w okolicy lustra oraz w przedpokoju i salonie. Doskonale budują klimat pomieszczenia.

Żyrandole

Tradycyjne żyrandole, choć dziś stosowane są we wnętrzach znacznie rzadziej niż w przeszłości,  doskonale pełnią funkcję oświetlenia ogólnego. Zróżnicowane pod względem designu – od prostych form i materiałów (drewno, metal), do bardzo wyszukanych kształtów i licznych zdobień – doskonale odnajdują się w pomieszczeniach urządzonych w różnych stylach aranżacji wnętrz.

Wybierając oświetlenie, pamiętajmy, że rodzaj zastosowanej oprawy nie tylko decyduje o sposobie oświetlenia pomieszczenia, ale w znacznym stopniu wpływa na aranżację wnętrza.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge